Bir İstanbul Geleneği

Bir İstanbul Geleneği

Bir İstanbul Geleneği

02 Haziran 2022

Vapur Gezisi – Anadolu Yakası

Uğruna birçok şiir ve şarkı yazılan, çoğu romanın baş kahramanı olan İstanbul’un bir geleneği de vapur yolculuğu yapmaktır. Üsküdar’dan Kadıköy’e geçmek, Kadıköy’den Adalar’a geçmek hem yoğun İstanbul trafiğinden kaçmanın bir yolu hem de İstanbul’un tüm güzelliklerini görebileceğiniz en ideal yollardan biri. Anadolu Yakası’nda konaklıyor ve vapur ile İstanbul yolculuğuna hazırsanız başlıyoruz.

İlk durak: Kuzguncuk İskelesi. Hazır Kuzguncuk İskelesi’ne gitmişken fotoğraf çekmek için Kuzguncuk’un rengarenk evlerine uğramadan olmaz. Kuzguncuk’un İstanbul’dan ayrı bir havası var. Yıllar boyunca farklı dinlere ve kültürlere ev sahipliği yapmasından kaynaklı o farklı aurayı hissedebilirsiniz. Bu arada hala yeşil kalmayı becerebilmiş bir İstanbul semti olduğunu belirtmekte fayda var. Perihan Abla ve Ekmek Teknesi dizileri ile büyümüş nesiller için de ayrı bir yeri var Kuzguncuk’un. Çocukluğumuzun geçtiği sokaklar gibi tıpkı ama bambaşka bir güzelliği var.

İskeleden kalkacak vapura yetiştikten sonra sıradaki durak: Üsküdar. Osmanlı döneminden Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına kadar Üsküdar hep Üsküdar’dı. Uzun bir dönem boyunca İstanbul olarak sayılmamış, ayrı bir vilayet olarak kabul edilmişti. Hatta öyle ki geçmişte Asya’nın İstanbul’a açılan kapısı olarak kabul görülmüştü. Ve işte karşımızda Kız Kulesi bizlere selam veriyor. Birçok efsaneyi içinde barındıran Kız Kulesi’nin dillere destan hikayeleri her zaman zihinlerimizde yer edinmiştir. Kız Kulesi’ni geçtikten sonra karşımızda Mimar Sinan’ın en mükemmel eserlerinden biri karşımıza çıkıyor; Mirimah Camii. Aslında durup baktığımızda İstanbul’un en güzel yolculuklarından birini yaptığınızı, İstanbul’u yaşadığınızı anlıyorsunuz. Hem tarihi yapısı ile hem de özgün mimarisi ile betonlaşmış olsa dahi hala mükemmel olduğunu vapurda martılara simit atarken fark edeceksiniz.

Sıradaki durak: Kadıköy. Kadıköy denilince akla iki şey geliyor: Moda Sahil ve Boğa Heykeli. Kadıköy’ün simgeleri haline gelen bu iki yer farklı insanları buluşturan en güzel yerlerden bir tanesi. Moda sahilinin o güzel görüntüsü ve cıvıl cıvıl doluluğu insanın ruhunu açıyor. Biraz yukarıdaki Moda’nın küçük kafelerinde oturup birer yudum bir şeyler içmek ya da kahveleri alıp sahile inip biraz yürümek ruhunuza iyi gelecektir. İnsanın ruhunu dinlendiren bir hava hâkim oluyor Kadıköy’de.

Sezen Aksu boşuna söylememiş Ada vapuru yandan çarklı diye. Bir denemekte fayda vardır diye düşünüp sıradaki vapur seferimiz: Adalar. Osmanlı döneminde sayfiye yeri olarak kullanılan Adalar en büyüğü 5.4 km², en küçüğü ise 8 m²’dir. Büyükada, Heybeliada, Burgazadası, Sedefadası, Kınalıada, Kaşıkadası, Sivriada, Yassıada ve Tavşanadası olmak üzere gezmeye doyamayacağınız Prens Adaları olarak bilinen İstanbul Adaları’na doğru güzel bir yolculuğa başlayalım.

Adalara yaklaştıkça yüzümüze çam kokularının vurduğunu hafif esen rüzgarla anlayabiliyoruz. İster koylarda denize girip güneşlenin isterseniz bisikletle manastırları, Büyükada Rum Yetimhanesi’nin muhteşem mimarisini inceleyin. Adalar’da geçireceğiniz muhteşem bir gün sizi şehrin tüm gürültüsünden uzaklaştıracaktır.

Biliyoruz ki İstanbul’a seyahat etmek için geldiyseniz evinizin konforunda günlük, haftalık ya da aylık konaklamanın yanında bu güzel şehri de güzel turlarla beraber görmek isteyeceksiniz. İstanbul’un en merkezi konumlarından olan Ümraniye ve Ataşehir günlük kiralık daire veya haftalık kiralık suit dairelerimiz ile bu güzel İstanbul yolculuğunuzda sizlere eşlik etmek bizler için unutulmaz bir deneyim olacak.

Nish Palace Ümraniye – Kadıköy İskelesi Arası: 25 dk.
Nish Palace Ümraniye – Üsküdar Vapur İskelesi Arası: 25 dk.
Nish Palace Ümraniye – Kuzguncuk İskele Arası: 25 dk.

Nish Suites Ataşehir – Kadıköy İskele Arası: 25 dk.
Nish Suites Ataşehir – Üsküdar Vapur İskelesi Arası: 25 dk.
Nish Suites Ataşehir – Kuzguncuk İskele Arası: 25 dk.

Diğer Blog Yazıları